krátkodobý test

H y u n d a i  S o n a t a  2 , 0 i  G L S
Luxus
za lidovou cenu

Inovovaný Hyundai Sonata přichází oproti předchozí generaci s elegantnějším stylingem a namísto plnohodnotného vozu střední třídy tak míří o něco výše.

Design: Vzhled vozu je výrazný, zvláště povedené jsou přední světlomety a celá záď, vzdáleně připomínající tvary Jaguaru S-Type. Použití chromu na masce chladiče, lištách, lemujících okna a okolo prolisu na registrační značku na zádi a řada dalších prvků (jako kupříkladu tvarování přední kapoty) činí design atraktivním pro evropské zákazníky, což se o řadě vozidel mimoevropských výrobců říci nedá.

Interiér: Vnitřní prostor vyniká kvalitním dílenským zpracováním a materiály, příjemnými na omak, imitace dřeva na přístrojové desce a středové konzoli přináší dojem luxusu. Rozměrná optimálně tuhá sedadla zajišťují dostatek pohodlí i na delších cestách, spokojen jsem byl s tvarem i možností seřízení opěrek hlavy. Na zadních sedadlech je sice trochu méně místa pro hlavu vyšších cestujících, jinak si ale na nedostatek místa nelze stěžovat. Ovládací prvky jsou rozmístěny přehledně, pocit z řízení je veskrze příjemný. Zavazadlový prostor disponuje dostatečným objemem 430 l.

Motor a jízdní vlastnosti: Agregát o objemu 2,0 l s výkonem 95 kW (129 k) při 6000 ot/min a točivým momentem 178 Nm při 4500 ot/min poskytuje velkému vozu dostatečnou dynamiku. Jeho velkou předností je tichý chod a spotřeba na rozumné úrovni -  v testu jsem dosáhl hodnoty 9,4 l/100 km. Jízda s automobilem je díky plavnému odpružení velice pohodlná, přitom vůz bez problémů obstojí i při sportovní jízdě. Pochválit musím rovněž výbornou manévrovatelnost, díky níž není pohyb v úzkých uličkách měst a parkování žádným problémem.

Hyundai Sonata 2,0i GLS

Motor zážehový 2,0 l V4 16V
Největší výkon 95 kW (129 k) při 6000 ot/min
Točivý moment 178 Nm při 4500 ot/min
Pohon přední
Převodovka manuální pětistupňová s ručním řazením
Vnější rozměry 4703 × 1746 × 1462 mm
Pohotovostní/užitečná hmotnost 1423/597 kg
Objem zavazadlového prostoru 430 l
Objem palivové nádrže 65 l
Maximální rychlost 200 km/h
Zrychlení 0-100 km/h 10,9 s
Průměrná spotřeba paliva
v testu/údaj výrobce
9,4 l/9,0 l  (na 100 km)
Základní cena testovaného modelu 739 400 Kč

Veškeré údaje jsou platné
k 28. ledna 2002.

  
INFORMACE O NOVÝCH TESTECH E-MAILEM
  
BEZPLATNÁ MOTORISTICKÁ PORADNA
  

Závěr: Hledáte-li pohodlný reprezentativní sedan v rozumné cenové hladině a nezáleží vám tolik na prestiži značky, je pro vás Hyundai Sonata vhodným řešením. Ve zkoušeném provedení činí cena 619 900 Kč. Základní výbava zarhnuje čtyři airbagy, ABS +EBD, kola z lehkých slitin, přední mlhovky, tempomat, výškově nastavitelný volant, palubní počítač, přípravu pro rádio, elektricky ovládaná okna a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, dálkově ovládané centrální zamykání, alarm, automatickou klimatizaci, kůží potažený volant a hlavici řadicí páky.

    
Text: Daniel Srb / foto: Daniel Srb

    


  
Vyhledávání na serveru podle klíčových slov

PicoSearch