novinka

Volvo S80 prodělalo omlazovací proces

Společnost Volvo Cars nyní vstupuje do segmentu prestižních automobilů se svým inovovaným modelem Volvo S80, který doznal řady designových i technologických zlepšení.

„Hovoříme zde o významných změnách, které výrazně zvýší konkurenceschopnost modelu v jeho segmentu. Volvo S80 bylo pro celé odvětví dlouho etalonem z hlediska bezpečnosti, komfortu a prostornosti. Nyní jsme dosáhli velkého pokroku také v oblastech elegance a dynamiky jízdy,“ uvedl Hans-Olov Olsson, prezident a generální ředitel společnosti Volvo Cars. Volvo S80 se před pěti lety setkalo s velmi nadšeným přijetím a rychle se stalo nejlépe prodávaným automobilem ve svém segmentu. Údaje o prodejích za posledních několik let však již tak přesvědčivé nebyly.

Design Volva S80 se zaměřuje na řadu nových detailů. Exteriér má elegantnější vzhled se zcela novou přední i zadní částí. Uvnitř vozu je kladen důraz na zvýšení pocitu exkluzivity, přičemž některé součásti interiéru, jako například panely dveří nebo přístrojová deska byly inspirovány nedávno představenými koncepty „R“. Zcela přepracována byla přední část, která má v okolí mřížky chladiče nový tvar s jemnějším přechodem na boky karoserie a na spoiler. Otvor pro vstup vzduchu ve spodní části přídě byl upraven a doplněn o příčný chromovaný pásek, který spojuje mlhové světlomety. Také mlhové světlomety jsou nové a mají větší světelný otvor. Nová mřížka chladiče má obdélníkové otvory a je provedena v tmavě stříbrné metalické barvě s chromovaným lemem.Vnější zpětná zrcátka doznaly také změn, a mají nyní nový tvar, který zlepšuje proudění vzduchu a snižuje zachycování nečistot na bočních oknech.

Záď Volva S80 byla rovněž pozměněna, působí propracovaněji.Víko zavazadlového prostoru je nově konstruováno jako jeden díl. Nad prostorem pro registrační značku je nové madlo doplněné chromovaným páskem. Zadní skupinové svítilny jsou o něco menší. Toho bylo dosaženo použitím brzdových světel s technologií LED, která umožňuje jejich rychlejší rozsvícení. Mezi světly je nyní více prostoru pro panel a pro nárazník. Tento panel je lakován v barvě karoserie. Zadní nárazník působí masivněji. Jeho barva s výjimkou tmavě šedého panelu ve spodní části koresponduje s barvou karoserie. Šedá část naopak ladí s odpovídajícími panely po obou stranách karoserie.

Významné změny se udály i v oblasti interiéru. Přední dveře mají nové vnitřní kliky, které jsou lépe dosažitelné a usnadňují zavření zcela otevřených dveří. Detaily v interiéru, jako například středový panel a ovládací prvky, jsou provedeny v odstínu dřevěného uhlí, který je tmavší, než tomu bylo v minulosti. Tmavší barva současně přispívá k lepší čitelnosti přístrojů. Současně je možné objednat výplně panelů z hliníku nebo ze dřeva. Nové panely z ořechového dřeva vytvářejí v celém interiéru zvláštní atmosféru. Výdechy větracího systému jsou vybaveny chromovanými prvky a systém elektrického ovládání předních sedadel je barevně sladěn se zbytkem interiéru. Textilní čalounění prostoru za zadními sedadly je kvalitativně zcela nové. Jde o tentýž typ, jaký nalezneme například u Volva XC90. Sluneční clony jsou nyní potaženy stejným textilním materiálem, jako vnitřní obložení stropu. Číselníky přístrojů mají nyní zcela nový design. U šestiválcových modelů jsou číselníky provedeny ve stylu chronografu podobně jako u Volva S60 R a V70 R, avšak jejich vzhled byl upraven tak, aby vytvářely elegantní a sportovní image. Pětiválcové modely mají kombinovaný přístrojový panel stejný, jako Volvo XC90, přičemž číselníky jsou lemovány tenkým kovovým kroužkem. Nový tříramenný dřevěný sportovní volant je u S80 nabízen za příplatek. Volant je stejný, jako nalezneme ve vozech S60 nebo V70.

Nejluxusnější Volvo S80 na trhu bude nést označení Executive. Bude mít navíc některé specifické prvky, jako například kožené čalounění nebo panely z pravého ořechového dřeva ve standardní výbavě. Velký prostor pro nohy a prvky výbavy zahrnující chladničku a unikátní audiovizuální systém pro cestující na zadních sedadlech (Rear Seat Entertainment - RSE). Bude tak dávat cestujícím vzadu možnost vychutnat si prvotřídní komfort i špičkovou zábavu.

U jízdních vlastností bylo největšího pokroku dosaženo díky systému aktivního řízení podvozku FOUR-C (Continuously Controlled Chassis Concept), který byl představen v roce 2002 u modelů Volvo S60 R a V70 R. U Volva S80 byl systém FOUR-C upraven tak, aby zajišťoval maximální komfort. Řidič může stiskem jediného tlačítka na přístrojové desce zvolit sportovnější nastavení podvozku. Systém FOUR-C je nabízen za příplatek. Dalším novým prvkem je posilovač řízení od německé společnosti ZF, která se na tuto oblast specializuje. Díky němu nabízí Volvo S80 bezprostřednější odezvu a přesnější řízení. Technologie aktivního podvozku umožňuje mimořádně pohodlnou jízdu, zejména na špatných vozovkách. Tlumení je upravováno průběžně v závislosti na kvalitě povrchu vozovky, takže se téměř zdá, že vůz se nad vozovkou vznáší. A když nadejde ta správná chvíle, například na venkovské silnici plné zatáček, jediné, co musíte udělat, je lehce stisknout tlačítko systému FOUR-C a nastavení podvozku se okamžitě změní tak, aby vyhovovalo razantnějšímu stylu jízdy. Tlumiče jsou nyní tvrdší a sportovně laděné. Sportovní nastavení umožňuje vozu lépe reagovat na pohyby volantem a zlepšuje se i jeho přilnavost k vozovce.Bez ohledu na to, které nastavení řidič zvolí, chová se vůz za každé situace optimálně. Například při náhlém úhybném manévru systém automaticky převezme kontrolu a nastaví tlumiče tak, aby bylo zajištěno co nejlepší chování vozu – minimální tendence k převrácení, dobrá přilnavost k vozovce a co nejkratší brzdná dráha. Tento systém byl vyvinut ve spolupráci s firmou Öhlins Racing AB. U FOUR-C je každý tlumič regulován elektronicky a zcela individuálně. Nastavení tlumičů je nepřetržitě upravováno (od tvrdého po měkké tlumení) za méně než jednu pětadvacetinu sekundy. Řidič přitom změnu vůbec nezaznamená.Pohyby karoserie a kol jsou nepřetržitě sledovány pomocí řady senzorů rozmístěných na různých místech automobilu. Senzory poskytují přibližně 500 údajů za vteřinu a mezi měřené parametry patří například:

•Rychlost a zrychlení vozu
•Boční zrychlení (při průjezdu zatáčkou)
•Pohyby zavěšení kol
•Polohu a rychlost otáčení volantu
•Okamžitý (vypočítaný) točivý moment motoru
•Úroveň brždění

Systém FOUR-C je pro Volvo S80 nabízen jako volitelná výbava. Tento systém vyžaduje,aby byl vůz vybaven systémem dynamického řízení stability a trakce DSTC (Dynamic Stability and Traction Control),neboť senzory systému DSTC poskytují některé důležité informace o chování vozu.

Kromě systému FOUR-C se v modelové řadě S80 poprvé představuje také nový pětiválcový motor. Tento nový motor má zdvihový objem 2,521 cm3, je vybaven nízkotlakým turbodmychadlem a nese označení 2.5 T. Tento motor nahrazuje stávající motor 2.4 T. Díky většímu zdvihovému objemu má motor i větší výkon 154 kW (210 k) při 5 000 ot./min. a větší točivý moment 320 Nm v rozmezí od 1 500 do 4500 ot./min. Systém proměnlivého časování sacích i výfukových ventilů (CVVT) přispívá k rychlé odezvě po sešlápnutí plynového pedálu a k vynikajícímu zátahu již od nízkých otáček. Nový motor splňuje požadavky přísné americké emisní normy ULEV a evropské normy Euro 4.

Prodej nového Volva S80 byl zahájen na počátku roku 2003 a společnost Volvo Cars si dala za cíl prodej více než 40 000 těchto vozů za rok.


Zdroj: Volvo Cars