novinka

Shell – partner automobilek ve světových soutěžích

Kromě výjimečných výkonů sportovců a techniky mnohé závody ve všech odvětvích sportu vyhrávají často tzv. “drobnosti“. Jednou jsou to dobře namazané lyže, podruhé dobře zvolená kvalitní obuv. V oblasti motoristického sportu jsou tyto zdánlivé drobnosti důležité o to víc, že vzhledem k množství složitých systémů je takovýchto zdánlivých drobností nespočet. Ty se tak stávají ještě častěji základem vysněného úspěchu, ale i trpké porážky.

Proto je myslím docela klíčovou událostí, alespoň pro českého fanouška, uskutečnění spolupráce společnosti Shell s týmem Škoda Motosport, co by technického dodavatele týmu. Kromě vývoje maziv se společnost Shell podílí i na poradenské činnosti v této oblasti a dodává továrnímu týmu potřebné know-how. Společnost Shell čerpá v této oblasti z bohatých zkušeností, získaných na vrcholné úrovni v nejvýznamnějších automobilových závodech a soutěžích. Úspěšně plní nejnáročnější požadavky současného motoristického sportu - ať již ve spolupráci s týmem Ferrari na okruzích Formule 1, nebo v kombinaci se značkou Audi ve čtyřiadvacetihodinovém závodě v Le Mans, či ve vozech Volkswagen na trati Rallye Dakar.

Škoda Motorsport nasadila v sezóně mistrovství světa v automobilových soutěžích 2003 dva vozy Octavia WRC s posádkami Didier Auriol, Denis Giraudet (Francie) a Toni Gardemeister, Paavo Lukander (Finsko). Podle Petra Kohoutka, ředitele týmu Škoda Motorsport koncernu Škoda Auto, je nová tříletá strategie zaměřena zejména na průběžné sbírání bodů v průběhu letošní sezóny s pravidelným umísťováním členů týmu na stupních vítězů, korunované získáním nejvyšších ocenění.A jak se jim průběžně vede se můžete přesvědčit sami zde.

Nejvíce úspěchů a slávy společnost Shell, získala každopádně spoluprácí se stájí Ferrari v závodech Formule1. Každý si jistě vzpomíná na reklamu, kdy jedoucí Ferrari tankuje v plné rychlosti z letícího tankovacího kolosu pro trysková letadla. Technické spojenectví stáje Ferrari a společnosti Shell, patří k jedněm z nejúspěšnějších spojenectví v historii F1 vůbec a stává se skoro stejně známým jako v minulých letech masivní spolupráce s tabákovým průmyslem, která je v současnosti na ústupu.

Nejvýmluvnějším příkladem této spolupráce je pojízdná „traťová“ laboratoř Shell, která funguje v závodních boxech Formule 1. Toto nejmodernější technické zařízení doprovází tým Ferrari na všech závodech. Během nich technici Shellu v této speciálně zkonstruované traťové laboratoři analyzují pohonné hmoty a olej odebraný ze závodních vozů. „Pracujeme ve specializované laboratoři, která je umístěna v jednom z kamionů týmu Ferrari. Jeden z našich inženýrů pracuje výhradně s pohonnými hmotami, které se během závodů používají, druhý má na starosti olej.“, říká Mike Copson z laboratoří Global Solutions koncernu Shell.

Dle tiskových zpráv společnost Shell netrpělivě očekává zahájení letošního ročníku mistrovství světa v závodech automobilů Formule 1. V rámci již tradiční spolupráce s týmem Ferrari, která bude pokračovat i v této sezóně, vyvíjí společnost Shell pro závody F1 ještě dokonalejší pohonné hmoty a maziva.

„Na těchto nových produktech jsme pracovali skoro deset měsíců a teď se nemůžeme dočkat, až uvidíme výsledky na trati,“ svěřil se Mike Copson z laboratoří Global Solutions koncernu Shell. „Na základě simulovaných zkoušek, které jsme prováděli ve Velké Británii, a testů, které proběhly v Maranellu, očekáváme, že nové palivo umožní motoru dosáhnout ještě vyšší výkon než tomu bylo u jeho loňské verze.

Vzhledem k velmi tvrdým předpisům Mezinárodní automobilové federace (FIA) má Shell při vývoji pohonných hmot značně omezené možnosti. „Přesto se náš tým složený ze specialistů laboratoří Shell Global Solutions ve spolupráci s Ferrari neustále snaží nalézt další možnosti zkvalitnění a vývoje. Mohu prozradit, že se palivo pro Ferrari F2003 GA shoduje z pětadevadesáti procent s pohonnými hmotami, které si můžete běžně koupit po celém světě u čerpacích stanic Shell. Podstatné je, co dokážeme se zbývajícími pěti procenty!“, říká Mike Copson a dodává: „Naším cílem je vyrábět pohonné hmoty, které podpoří závodní strategii Michaela Schumachera a Rubense Barrichella. Proto se zaměřujeme na vývoj takového paliva, které nejenže umožní motorům monopostu F2003 GA vyvinout obrovský výkon, ale zároveň prokáže svoji úspornost a přispěje tak k volbě optimální taktiky zastávek vozů v boxech a k získání výhody před konkurencí.“

Koncern Shell se zaměřil také na vývoj maziv. „Vyvinuli jsme motorový olej speciálně pro motor 052 monopostu Ferrari,“ vysvětluje Copson. „Olej pro tak výkonný motor musí být dokonalý, protože tento pohonný agregát je přibližně osmkrát výkonnější než motor automobilu v běžném silničním provozu. Všechny naše společné poznatky s týmem Ferrari z okruhů Formule 1 se odráží ve vývoji pohonných hmot a olejů určených pro běžné silniční vozy. Asi si dokážete představit, jak kvalitně chrání naše oleje běžné automobily, když umíme vyvinout olej, který ochrání před opotřebením i motor Ferrari v mimořádně náročných podmínkách závodů Formule 1.“

Vzájemná výhoda spolupráce společnosti Shell s týmy v mistrovství světa je zřejmá. V konečné fázi však máme jistý užitek i my zákazníci, jelikož technologické postupy a poznatky získané v těchto soutěžích jsou dříve, či později uplatněny i v běžně prodávaných produktech. Druhou stranou mince je samozřejmě jejich následná cena, ale to je již téma k jinému zamyšlení. Vývoj a image bohužel něco stojí a následná cena je toho z části přímým následkem.


Zdroj: Shell